História

História centrálnych vysávačov

Centrálne vysávače majú veľmi bohatú históriu. Vznik sa datuje na koniec 19. storočia. V tej dobe však bola cena prístroja veľmi vysoká, preto si ho mohlo dovoliť len veľmi málo domácností v USA. Vysávač sa skladal z mechu, uloženom v garáži, či v pivnici a na neho boli napojené medené rúrky, ktorých konce sa rozvádzali do niekoľkých miest v dome.

Na prelome 19. a 20. storočia sa začalo dariť vďaka výkonu a malej veľkosti klasickým prenosným vysávačom. V tomto období došlo k menšiemu úpadku o centrálne vysávače. Ale v 60. rokoch 20. storočia bolo už všetko inak a vďaka tomu, že bol vynájdený lacnejší spôsob výroby a ľahšie instalovace systémov.

Najväčší popularity dosiahli centrálne vysávače v 90. rokoch minulého storočia a to vďaka týmto výhodám:

    prach i roztoče sa vyvádzajú preč z budovy → počas vysávania dochádza k minimalizácii prachových alergénov v budove

    odpadá nutnosť presúvať ťažký vysávač

    počas vysávania užívateľovi neprekáža napájací kábel

    centrálny vysávač je veľmi tichý a úsporný

    používateľ sa nemusí báť toho, že poškodí svoj nábytok od vysávača

    hadica vysávača má možnosť regulácie výkonu a navyše je ultraľahká.

Centrálne vysávače sú určené na prevádzku do:

    rodinných domov

    bytov

    komerčných priestorov

    priemyselných objektov.

Pojem "centrálny vysávač" je u nás známy už od roku 1993, kedy naša spoločnosť Newag s.r.o. ako jedna z prvých v ČR začala ponúkať centrálne vysávače na slovenskom trhu. Firma Husky sa v Kanade výrobe vysávačov venuje už vyše 50 rokov a stala sa súčasťou menšie revolúcie v chápaní hygienického a efektívneho upratovania. Dovtedy sa vysávalo hlavne s klasickým vysávačom. O ňom sa ľudia domnievali, že všetok prach a nečistoty zostávajú zachytené vnútri vysávača a netušili, že sa naprieč vstavaným filtrom vo vysávači sa vracia späť do miestnosti vrátane nebezpečných roztočov, prachu a alergénov. A tým sa vraciame k podstate celého systému centrálneho vysávača - ten totiž všetky nečistoty okamžite odvádza preč z obytnej miestnosti. Nečistoty povysávané hadicou a potrubím odvedieme priamo do agregátu, umiestneného najčastejšie napr. V garáži, alebo technickej miestnosti a po prefiltrovaní sú všetky povysávané látky nebezpečné ľudskému zdraviu vyfúknuté von z objektu.

Napíšte nám